En av de saker jag pysslar med när jag har tid är släktforskning, allt började efter att min farsa gick bort och morsan fick massa uppgifter från släkten i Skåne som jag inte hade koll på. Numera vet jag att jag har en ana som var med vid Poltava och Belägringen vid Fredriksten där Karl XII dog. En annan ana föddes i Tallinn (som på 1600-talet hette Reval och som var en del av Sverige), blev stenhuggare och bosatte sig i Boda utanför Rättvik, Hans verk finns fortfarande kvar i kyrkorna i Dalarna, hans dotter var den näst sista i Sverige som avrättades anklagad att vara häxa under det stora oväsendet.

Jag har hittat en massa livsöden och kul anekdoter som jag redovisar i min sida om släktforskning.

Det här är den andra versionen av tavlan ”Karl XII:s likfärd” som finns på Nationalmuseum i Stockholm, den första målade Gustaf Cederstgröm och visade på världsutställningen i Paris 1878, den köptes av en rysk storfurste. Det samlades in pengar så en ny beställning kunde göras av tavlan. Den första tavlan hänger numera på Göteborgs konstmuseum då den kom till Sverige i samband med den ryska revolutionen.

Gustaf Cederström: Karl XII:s likfärd. NM 1363 Tavlan är så gammal att det inte finns någon upphovsrätt på den, länk till bilden i namnet på konstnären