Saftiga tekakor

Jag har en del recept på tekakor här på bloggen men då jag gillar att testa nya recept för att se vad man kan väva in i bakningen så testar jag ofta nya recept. En del kommer med i bloggen, andra inte. Här är ett recept från Lindas bakskola & matskola som kombinerar tekakor med havregryn utan at det görs på havregrynsgröt. Jag mixtrade lite i receptet och gjorde det på kall degvätska och rumstempererat smör, största ändringen är första jästiden. Jag gillar att låta bröd jäsa en längre tid än vad som står angivet i recepten då jag tycker smaken blir mycket bättre med längre jästid. Enligt receptet skulle man stansa ut tekakorna med en kakform eller glas, jag hade inga tillräckligt stora och det kakmått jag hade tillgängligt var ett pepparkaksmått i form av ett hjärta. Barnen blev överlyckliga för de fina tekakorna och åt med snabbt ett par var, de blev lite i minsta laget så nästa gång ska jag leta fram ett större kakmått.

50 gram jäst
6 dl mjölk, kylskåpskall
2 dl havregryn
75 gram smör, rumstempererat
2 tsk salt
2 msk strösocker
1 ägg
12-14 dl vetemjöl (jag använde vetemjöl special)

Smula ner jästen i en bunke och tillsätt mjölken och havregrynen, rör om tills jästen lösts upp och låt blandningen stå i cirka 5 minuter så att havregrynen blöts upp. Tillsätt smör, socker, ägg och vetemjöl, lite i taget. Blanda ihop allt ordentligt och knåda degen kraftigt i några minuter. Häll i saltet och knåda degen ytterligare 5-7 minuter. Låt degen jäsa under bakduk till dubbel storlek (cirka 90 minuter).

Kavla ut degen 1–1 ½ cm tjock och stansa ut runda bröd, ca 10 cm i diameter med en kakform eller ett glas. Lägg dem på en plåt med bakplåtspapper och nagga dem med en gaffel. Strö över lite mjöl. Låt dem jäsa under bakduk i cirka 30 minuter. Sätt ugnen på 250 °.

Grädda tekakorna mitt i ugnen i 8–10 minuter och låt de svalna på ett galler under bakduk.




Bråbergs fläskgryta med champinjoner och syltlök

Dags att testa lite ny mat där jag går på kunskap om smaker och vad som fungerar ihop, grunden är strimlat biff som lika gärna kan användas i en stroganoff. Till det kom det slantade morötter, gul lök och kvartade champinjoner och för att få till smaken blev det lite lingonsylt i såsen och hackad dill. Som vanligt blev det min gjutjärnsgryta som jag använde, innan jag började laga mat ”på riktigt” använde jag den aldrig, numera används den varje helg och ofta lagas både lördagens och söndagens middag i den. Idag fick maten ta tid med, inget roligt väder att vara ute i och inget i övrigt planerat än familjetid, fick hjälp av yngsta dottern med de ugnsrostade rotfrukterna vi hade till. Jag älskar när de hjälper till, det var så jag och min yngre bror startade vårt intresse för matlagning och bakning.

500 gram strimlad biff
2 morötter
300 gram färska champinjoner
1 gul lök
2 dl crème fraiche
1 dl vispgrädde
2 msk hackad dill
2 msk lingonsylt
20 syltlökar

Hacka löken fint, kvarta champinjonerna och slanta morötterna, värm olivolja i en gjutjärnsgryta (eller stekpanna) och stek löken tillsammans med champinjonerna tills löken blivit mjuk och champinjonerna släppt större delen av vätskan. Lyft upp champinjoner och lök och häll i lite ny olivolja, fräs kött och de slantade morötterna på hög värme tills köttet fått fin färg, häll tillbaka champinjoner och lök tillsammans med crème fraiche och vispgrädde. Låt allt koka upp och sänk sedan värmen och låt grytan reducera till lagom konsistens, häll i dill, lingonsylt och syltlök och låt det koka med i slutet. Smaka av med salt, peppar och servera med ugnsrostade rotfrukter eller ris.